راهنمای نگهداری آکواریوم

 

گياهان آبزي مجموعه‌ متنوعي  است كه در اصل از مناطق گرمسير وآبهاي گرم وشيرين به كشور هاي اروپايي، امريكا ، ژاپن، وبرخي كشورهاي ديگر انتقال داده شده است و بطور صنعتي تكثير مي‌شود، وبراي استفاده در آكواريوم هاي زينتي دراختيار مصرف كننده قرار مي‌گيرد.

كاشت اين گياهان در آكواريوم‌هاي بدونِ ماهي نوعي گلدان آبزي به شمار مي‌رود كه طراوت وجلوه خاص خود را دارد، ودر آكواريوم‌هاي داراي ماهي علاوه بر زيبايي چشمگيري كه دارند همچنين نوعي تعادل زيست محيطي براي ماهيان ايجاد مي‌نمايند، از جمله اينكه فضولات ماهيان را به‌عنوان كود مورد استفاده قرار داده ودر مقابل اكسيژن داخل آب را تنظيم مي‌نمايند. واگر تعادلِ تعداد ونوع ماهي با مقدار گياه وحجم آكواريوم به درستي رعايت شود، آنگاه خدمات لازم جهت ماهيان اعم از تغذيه، بهداشت، تصفيه آب و..  به صورت چشمگيري كاهش مي‌يابد. مواردي كه آگاهي به آن ضروري است عبارتند از:

  1- نحوه كاشت:  به دو صورت مي‌توان گياهان آبزي را در آكواريوم كاشت

   الف : مي‌ توانيد به جاي آنكه تمامي كف آكواريم را بستر دهيد ، ضروفي مانند طشت، يا گلدان، به اندازه‌هاي دلخواه آماده كنيد وبسترمربوط به كشتِ گياه را درآن طشت ها يا گلدان‌هاآماده كنيد سپس آن را در آكواربوم قرار داده و انتهاي ساقه گياهان را  با كمك انگشت در شن يا همان بستر مربوطه فرو كنيد

  ب : صورت دوم كه ايده‌آل به‌شمار مي‌رود، اما درابتدا زحمت بيشتري دارد آن است كه ابتدا آكواريوم را كاملاً تخليه كرده وسپس تمامي كف آن را بستر دهيد، وبراي كشت گياهان، ابتدا آكواريم را حدود 10 سانتيمتر آب نموده وسپس انتهاي ساقه گياهان را به كمك انگشت در بسترِ آن فرو كنيد. بعداً در صورتي كه آب گل‌آلود شده باشد مي‌توانيد آب را با يك شيلنگ تميز وباريك تخليه وتعويض نماييد.   

           2-  نوع بستر: براي تهيه بستر لازم نيست راه دوري برويد كافي است به مقدار كافي شن معمولي كه براي مصارفِ ساختماني به كار مي‌رود در اختيار داشه باشيد (فقط دقت كنيد كه شن ها آلوده به مواد خارجي نباشد). همچنين لازم نيست كه تماميِ شن مورد نظر را شستشو دهيد زيرا املاح موجود در آن براي ريشه گرفتنِ گياهان لازم است. اما پس از آنكه كف آكواريم را به‌ قطر سه سانتيمتر از شنِ ناشسته بستر داديد مجدداً با يك لايه ديگر ( حدود سه سانتيمتر) از شن كاملاً شسته شده ولاي گرفته روي بستر قبلي را پوشش دهيد تا گِل ولاي موجود در شن، آبِ  آكواريم را گل آلود نكند.

3-  شرايط نگهداري:  گياهان آبزي به همان آب ودمايي احتياج دارند كه ماهيان زينتي آكواريومي احتياج دارند، منظور ماهيانِ گرم‌آبي هستند كه در آب شيرين زندگي مي‌كنند. دماي 22درجه تا 27 درجه و PH خنثي براي نگهداري مطلوب است، همچنين نور طبيعي مناسب تر از نور مهتابي است، به ويژه آنكه نور طبيعي چرخه منظم خواب وبيداري را  براي گياه وماهي حفظ مي‌كند وبديهي است كه گياه زنده، در شرايط طبيعي  بهتر از هر كس وهر چيز مي‌تواند  خودش را ترميم كند.

4- يكي از مهمترين عوامل پوسيدگي گياهان در آكواريم هاي خانگي استفاده از داروهاي گوناگون وبويژه  نمك در آب آكواريم است  كه براي درمان يانگهداري ماهي‌هاي بيمار به آب اضافه مي‌كنند. لذا بايد ضمن آنكه ماهي را از فرشگاه قابل اطميناني تهيه مي‌كنيد همچنين در صورتي كه يكي از ماهي‌ها گرفتار بيماري خاصي شد آن را از محل آكواريوم به ظرف ديگري منتقل نموده وپس از درمان كامل وطي دوره قرنطينه مجدداً به آكواريم اصلي باز گردانيد.  موفق باشيد

                                                     توليدي گل ماهي مشهد

 

سفارش خرید:

چناچه تمایل به داشتن تنگ گیاه و ماهی داشتید، می‌توانید تنگ شیشه‌ای مورد پسند خود را از بازار خریداری کنید و به ما بسپارید تا آماده سازی بستر دهی و سپس کاشت گیاه را در آن انجام دهیم، با توجه به این که هر تنگ از زمان کاشت گیاه حد اقل حدود دو هفته باید نزد ما بماند تا در این مدت گیاهان بتوانند ریشه خود را در بستری که فراهم کرده‌ایم محکم کرده و خود را با شرایط تازه در تنگ تطبیق دهند.

همچنین لازم است که در هنگام خرید تنگ از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید که خراش و پریدگی نداشته باشد، زیرا کوچکترین خراش یا پردیگی ممکن است بعدا موجب شکستن تنگ شود.

 

 تماس از طریق اضافه کردن دیدگاه در پایین همین صفحه

تماس از طریق تلگرام به این شماره:

989358161978+

فخری کریمی/ مشهد